||||

Święto Flagi Kaszubskiej

18 sierpnia obchodzone jest lokalne Święto Flagi Kaszubskiej. Tego dnia w różnych zakątkach Kaszub powiewają flagi w czarno-żółtych barwach.

Święto Flagi Kaszubskiej jest obchodzone od 2012 roku z inicjatywy stowarzyszenia „Kaszëbskô Jednota”. Wszystko na pamiątkę pierwszego publicznego wywieszenia czarno-żółtej chorągwi. Było to 18 sierpnia 1929 roku w Kartuzach podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, które utworzyła grupa kaszubskich nauczycieli.

– Warto nieustająco i aktywnie manifestować nasze symbole w przestrzeni publicznej na całych Kaszubach i wszędzie tam, gdzie Kaszubi mieszkają! – zaapelowało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, zachęcając mieszkańców, by swe barwy wywieszali nie tylko od święta.

Barwy owej chorągwi odnoszą się do herbu kaszubskiego, czyli czarnego gryfa na złotym tle. Co oznaczają? W heraldyce czarny kolor symbolizuje m.in. mądrość, męstwo, rozwagę, sławę, stałość czy pokorę. Natomiast kolor złoty (żółty) – godność, szacunek, wzniosłość umysłu, szlachectwo, wielkoduszność, wiarę czy chwałę.

W Gdyni kaszubskie flagi można zobaczyć nie tylko od święta. Powiewają one w symbolicznym miejscu – przy pomniku Antoniego Abrahama na placu Kaszubskim. 

Jak przypomina portal „Zawsze Pomorze”, Antoni Abraham był kaszubskim działaczem społecznym, którego nazywano Królem Kaszubów. Wspierał budowę gdyńskiego portu i rozwój tego miasta. Był też pisarzem ludowym i orędownikiem przyłączenia Pomorza do odradzającej się Polski. W 1985 r. jego podobizna „króla Kaszubów” znalazła się na medalu wybitym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie z okazji 65. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Fot. Gmina Brusy

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *