||||||

Rumia oddała cześć bohaterom. Wyjątkowa rocznica Powstania Warszawskiego.

https://rumia.eu/rumia-zlozyla-hold-bohaterom-niezwykla-rocznica-powstania-warszawskiego

Aby oddać cześć wszystkim, którzy walczyli o wolność stolicy i kraju, Rumia zorganizowała serię wydarzeń upamiętniających 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody były imponujące nie tylko z powodu okrągłego jubileuszu, ale również z ważniejszego, bardziej lokalnego powodu. Przez wiele lat Rumia mogła się szczycić co najmniej dwoma udokumentowanymi mieszkańcami, którzy uczestniczyli w tym wyjątkowym powstaniu.

Jak co roku, o godzinie „W” (godz. 17:00), w całym mieście rozległy się syreny alarmowe. Dla zgromadzonych pod pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Żwirki i Wigury był to znak do rozpoczęcia corocznych uroczystości, które rozpoczęły się krótkim apelem. W kilkudziesięcioosobowym tłumie obecni byli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, żołnierze garnizonu wejherowskiego, poczty sztandarowe, członkowie organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy.

Na początku odśpiewano hymn narodowy, a następnie przypomniano sylwetki dwóch Powstańców, którzy zamieszkali w Rumi: 93-letniego Bogumiła Zygmunta „Musia” Sabiłły oraz Aleksandry Jadwigi „Oleńki” Sychowskiej (z domu Dąbrowskiej), która zmarła w maju tego roku. Przed uroczystością pełnomocnik burmistrza Rumi ds. społecznych, Piotr Wittbrodt, odwiedził pana Bogumiła i złożył kwiaty na grobie pani Aleksandry. Pod tablicą upamiętniającą „Oleńkę” biało-czerwony bukiet złożyli jej dwaj synowie.

Po krótkim przemówieniu przewodniczącego rady miejskiej, Krzysztofa Woźniaka, oficjalne delegacje w asyście żołnierzy złożyły wieńce pod pomnikiem Armii Krajowej, kończąc tym samym uroczystość. Część uczestników udała się do kościoła pw. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, gdzie o godzinie 18:00 odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny.

Artystycznym finałem miejskich obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego był koncert w hali MOSiR, na który wcześniej trzeba było pobrać bezpłatne wejściówki. Patriotyczne pieśni przyciągnęły kilkuset mieszkańców. Na scenie wystąpiło ponad 20 wokalistów i instrumentalistów, w tym: Pomorska Orkiestra Kameralna, aktorka i wokalistka Agnieszka Skawińska, Grandi Voci (dyrygent i tenor Krzysztof Brzozowski, tenor Marcin Filar, tenor Wojciech Winnicki), sopranistka Anna Kinga Osior, chór męski Zespołu Śpiewaczego św. Cecylia, wokalistka i kompozytorka Jagoda „Goda” Wojciechowska, oraz uczniowie z Rumi (Nadia Torbiak, Bianka Skrzyńska, Joanna Bronk, Paweł Dempc, Malwina Lenczowska i Weronika Gronau).

W repertuarze koncertu znalazło się 16 utworów z okresu przed- i powojennego oraz z czasów Powstania Warszawskiego. Publiczność żywo machała biało-czerwonymi flagami i śpiewała wspólnie z wykonawcami takie pieśni jak „Siekiera, motyka”, „Serce w plecaku”, „Pałacyk Michla”, „Marsz Śródmieścia”, „Modlitwa Armii Krajowej” i „Warszawskie dzieci”.

Głównym fundatorem koncertu był Urząd Miasta Rumi, a współorganizatorami byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Dom Kultury oraz Zespół Śpiewaczy Święta Cecylia. Wydarzenie wsparli sponsorzy: Starostwo Powiatowe w Wejherowie, PEWIK Gdynia, Port Rumia, Bank Rumia Spółdzielczy, Auto Serwis Labuda, DB Invest Nieruchomości, Uni-Bud Marmury oraz firma Marion.

Źródło: https://rumia.eu/rumia-zlozyla-hold-bohaterom-niezwykla-rocznica-powstania-warszawskiego

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *