Czy sztuczna inteligencja może mieć zastosowanie w sądownictwie?
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przy współpracy z Lex Secure AI są na etapie tworzenia systemu, którego zadaniem byłoby rejestrowanie wypowiedzi świadków, a także miałoby umożliwiać dostęp do bazy wiedzy i opinii prawnych.
W ramach współpracy tych dwóch instytucji będą prowadzone badania badawczo-rozwojowe. Cały projekt ma objąć 4 etapy.
W pierwszym etapie projektu zostanie stworzony system, który będzie rejestrował dźwięk w salach sądowych. Ponadto, opracowane zostaną zabezpieczenia techniczne oraz rozwiązania prawne, które umożliwią legalne nagrywanie i przesyłanie całych rozpraw sądowych. Na zakończenie tego etapu zostanie stworzony i uruchomiony prototyp systemu na terenie Politechniki Gdańskiej.
Drugi etap projektu skupi się na testowaniu systemu w praktycznych warunkach. W czterech salach sądowych zostaną zainstalowane specjalne urządzenia do nagrywania dźwięku, które będą częścią systemu LEX-AIS. Zebrane w ten sposób nagrania dźwiękowe zostaną następnie przekształcone na tekst. Uzyskane w ten sposób dane posłużą do dalszego udoskonalenia systemów sztucznej inteligencji odpowiedzialnych za rozpoznawanie mowy i przetwarzanie języka naturalnego.
Etap trzeci to wdrożenie tego systemu na 100 sal rozpraw, a etap ostatni miałby objąć implementację ogólnokrajową.
Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy prowadzone badania doprowadzą do technologicznej zmiany w polskim systemie sądownictwa, jednak sam fakt, że możemy w ten sposób myśleć i oczekiwać tak innowacyjnych rozwiązań jest fascynujące i z pewnością może to być pierwszy krok ku przynajmniej częściowej automatyzacji pracy podczas rozpraw.