1 września wejdą w życie nowe przepisy antysmogowe w woj. pomorskim
Już 1 września 2024 roku zaczynają obowiązywać uchwały antysmogowe w województwie pomorskim, które zostały przyjęte jednogłośnie przez radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego w 2020 roku. Nowe przepisy mają na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie mieszkańców.
Zgodnie z harmonogramem, od 1 września zabroniona będzie eksploatacja kotłów na węgiel lub drewno niespełniających wymogów klasy 3 lub nieposiadających tabliczki znamionowej. Kolejne restrykcje obejmą kotły klasy 3 i 4 w 2026 roku, a od 2035 roku zakazem objęte będą także kotły klasy 5. Dodatkowo, do końca sierpnia bieżącego roku, konieczna będzie wymiana kominków i innych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na urządzenia spełniające wymogi ekoprojektu.
Za nieprzestrzeganie uchwał antysmogowych grożą kary do 5 000 zł, co ma na celu zmotywowanie mieszkańców do terminowego dostosowania się do nowych przepisów i wzięcia udziału w procesie poprawy jakości powietrza w województwie pomorskim.
Według danych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w regionie wciąż działa około 77 000 tzw. „kopciuchów” – przestarzałych urządzeń grzewczych, które emitują niebezpieczne substancje, w tym rakotwórczy benzoapiren. Wysokie stężenia tego związku wykazano w 108 pomorskich gminach, co oznacza, że normy jakości powietrza są przekroczone niemal w całym regionie.
Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, podkreśla, że uchwały antysmogowe mają na celu poprawę jakości powietrza, co jest kluczowe dla zdrowia mieszkańców. Wprowadzenie niskoemisyjnych źródeł ciepła i modernizacja systemów grzewczych to główne kroki w walce ze smogiem w regionie.
Mieszkańcy województwa mają możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”. W 2024 roku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło rekordowe 10 000 wniosków o wsparcie finansowe na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków. Łączna kwota wypłaconych dotacji wyniosła 114 milionów złotych, co pozwoliło na likwidację 22 000 przestarzałych pieców w ciągu ostatnich sześciu lat.